Washington Signature
[ Search and Navigation ]   [ View Full Site ]

Alumni

Look Who's Coming to Alumni Weekend

Updated 5/30/14

  • Class of 1935

    Harry Rhodes ’35

  • Class of 1940

    Ann McLain ’40
    Ralph R Thornton ’40

  • Class of 1942

    Bob Carter ’42
    Miriam Perkins-Cronshaw ’42

  • Class of 1946

    Carl List ’46
    Margaret Smith ’46

  • Class of 1949

    Brigitte and Jack Stenger ’49
    Edwin Weber ’49
    William Wright ’49

  • Class of 1950

    E. Rankin Lusby ’50

  • Class of 1951

    Mackey Dutton ’51

  • Class of 1953

    Donald Brill ’53
    George Cromwell ’53
    Paul Desmond ’53
    Tony Tonian ’53
    Charles Waesche ’53

  • Class of 1954

    Bob Appleby ’54
    Lynn Covington ’54
    Tom Hofstetter ’54
    Mary McIntyre ’54
    Jim Metcalf ’54
    John Newbold ’54
    Janice Nicholson ’54
    Douglas Tilley ’54

  • Class of 1955

    RoseMary Bonsack ’55
    Barbara Cromwell ’55
    Ethel Loevy ’55
    Frank Phares ’55
    Alfred Shockley ’55
    Jane Sparks ’55

  • Class of 1956

    Chuck Covington ’56
    Ed Cumor ’56
    Marion Moore ’56
    Howard Morrison ’56
    Bill & Emily Russell ’56
    Robert Sullivan ’56
    June Winkler ’56

  • Class of 1957

    Elizabeth Cleaver ’57
    Carol Morrison ’57
    Helen Tyson ’57

  • Class of 1958

    Robert Cleaver ’58
    Beatrice Griffith ’58
    Robert Cleaver ’58
    Jim Lewis ’58
    Dave Litrenta ’58
    Curt Massey ’58
    Dick Reilly ’58
    Janet Riecks ’58

     

  • Class of 1959

    Tom Crouse ’59
    Charlies Downs ’59
    Bob Emory ’59
    Doug Gates ’59
    Jane Massey ’59
    Jim Pickett ’59
    Ellen Reilly ’59
    James Scott ’59
    Bob Tyson ’59
    Willis Weldin ’59
    Bob Wilson ’59

  • Class of 1960

    Virginia Collins ’60
    Karen and Dick Fitzgerald ’60
    Sue Turner Winterfeld ’60

  • Class of 1961

    John Buchanan ’61

  • Class of 1962

    David Smith ’62
    Stephen Wyman ’62

  • Class of 1963

    Lawrence Golub ’63
    Fletcher Hall ’63
    Michael Henry ’63
    Bonnie Orrison ’63
    Lisa Ruedi ’63
    Bill Sieling ’63
    Bobbie Wyman ’63

  • Class of 1964

    Myrtie Adkins ’64
    Sarah Cass ’64
    Bill Cass ’64
    Russ Doupnik ’64
    Bob Dugan ’64
    Frank Everett ’64
    Phil LeBel ’64
    Larry Manogue ’64
    Guy Messenger ’64
    Willy Morgan ’64
    Ron Mrstik ’64
    Marge Mrstik ’64
    Bob Natwick ’64
    Ken Oehlkers ’64
    Tony Parker ’64
    Carol Pippen ’64
    Charles Richardson ’64
    Paul Riecks ’64
    Jane Sharrow ’64,M’82
    William Short ’64
    Barbara Maxwell Smith’64
    Thel Smullen ’64
    Carol Tilghman ’64
    Phil Tilghman ’64
    Melvin Walker ’64
    Alta Weiss ’64
    Lynn Wigton ’64
    Henri Zahrobsky ’64

     

  • Class of 1965

    Adah Walker ’65
    Fred Weiss ’65

  • Class of 1966

    Alice Henry ’66
    Myrtis Messenger ’66

  • Class of 1967

    Richard Louck ’67

  • Class of 1968

    David Moreland ’68
    Elwood Snyder ’68
    Paula Wordtt ’68

  • Class of 1969

    George Buckless ’69
    Bonnie Kerr ’69
    Ellie Leonard ’69
    Linda Sheedy ’69
    Pat Stein ’69

  • Class of 1970

    Barbara Kreamer ’70
    Bill Leonard ’70
    Tom & Lorraine Polvinale ’70

  • Class of 1972

    C. A. Hutton ’72

  • Class of 1973

    Norris Commodore ’73
    Arlo Guthrie ’73
    G. Mowell ’73
    Chris Owens ’73
    Steve Park ’73
    Martin Winder ’73

  • Class of 1974

    Clara Bullen ’74
    Terry Commodore ’74
    Linda Fenwick ’74
    Elise Hahn ’74
    Victoria Lazzell ’74
    Mel Lourie ’74
    Nancy McCloy M’74
    Rachel Monks ’74
    Elizabeth Osborn ’74
    Betty Overby ’74
    Rick Pollitt ’74
    Susan Scheidle ’74
    Barbara Schriefer ’74

  • Class of 1975

    Mary Hayes ’75
    Kevin Nelson ’75
    Sally Rogers ’75
    Lucinda Stude ’75

  • Class of 1976

    Mark Henckel ’76
    Kathryn Kelly ’76

  • Class of 1977

    Hank Owens ’77
    John Sherman ’77

  • Class of 1978

    H. Funk ’78
    Katy Lightburn ’78

  • Class of 1979

    Mary Anne Espenshade ’79
    Cynthia Brown Ingram ’79
    Jerrie Louck ’79

  • Class of 1980

    Rick Narvell ’80
    Sherry Shaw ’80

  • Class of 1981

    Glen Beebe ’81
    Ron Wright ’81

  • Class of 1982

    Andy Bucklee ’82
    Sarah Mawson-Fechtner ’82
    Bill Mortimer ’82
    Joyce Quinn ’82

  • Class of 1983

    Brad Johnson ’83
    John Porter ’83
    Heather Pusey ’83
    David Singer ’83

  • Class of 1984

    Terri Adamczyk ’84
    Jeanmarie Alls ’84
    Tinsley Belcher ’84
    Georgeanna Lithicum Bishop ’84
    Craig Boynton ’84
    Karen Bucklee ’84
    Elizabeth Cramer ’84
    Lindsey Evans-Thomas ’84
    Kim McGee ’84
    David Michalski ’84
    Stephannie Paup ’84
    Norman Prentiss ’84
    Jim Quinn ’84
    Fannie Shenk ’84 P’15
    Anne Lindes Shepard ’84
    Nina Sinnott ’84
    Kathryn Stallings ’84
    Vicki Tague ’84
    Laurie Tillet ’84

  • Class of 1985

    Mary and Robert Ellis ’85
    James Gernert ’85
    Anne Singer ’85
    Tom Tague ’85
    Mary Beth (Pohlman) Walker ’85

  • Class of 1986

    Valarie Sheppard ’86

  • Class of 1987

    Scott Butler ’87
    Pat McMenamin ’87

  • Class of 1988

    Judie Barroll ’88 M’91
    Beth Munder Becker ’88
    Linda Ferguson ’88
    Jimmy Gernert ’88
    Deborah McMenamin ’88

  • Class of 1989

    Genie Auchincloss ’89,M’95
    Michele Balze ’89
    Eric Becker ’89
    Linda Bloechl ’89
    Jeffrey Cessna ’89
    Debbie Dauer ’89
    Adrienne Helgerman ’89
    Scott Jones ’89
    Todd Karr ’89
    Jenny Korten ’89
    Bob Morrow ’89
    Shawn Prendergast ’89
    Anne Province ’89
    Dave Puskar ’89
    Tim Quinn ’89
    Arian Ravanbakhsh ’89
    Derick Serra ’89
    Donald & Margaret Walbert ’89
    Cyndy Dingus Walsh ’89

  • Class of 1990

    Michele Andersen ’90
    Mary Bird ’90
    Michael Cannon ’90
    Mark Frederick ’90
    Wendy Frederick ’90
    Bill Kerbin ’90

  • Class of 1991

    Sean Andersen ’91
    Dan Helgerman ’91
    Suzanne Hewes ’91
    Renee King ’91
    Stacy Quinn ’91

  • Class of 1992

    Deeann Jones ’92

  • Class of 1993

    Dennis Kelleher ’93
    Lizzy and Theodore Lazo ’93
    Priscilla Parker ’93
    Julie and Toby Wilson ’93

  • Class of 1994

    Mary Bird ’94
    Michelle Crosier-Kelleher ’94
    Natalie Gentry ’94
    Rachel Jamison ’94
    Tara Kidwell ’94
    Kathy Mullan ’94
    Jeanine Pugh ’94

  • Class of 1996

    Dave Johnson ’96

  • Class of 1997

    Kate Luckey ’97
    Heather Noble ’97

  • Class of 1998

    Carrie Briscoe ’98
    Tom Rombach ’98
    Timothy Tawney ’98
    Sean Tyszko ’98

  • Class of 1999

    Travis Allen ’99
    Mike Buccino ’99
    Mandy Court ’99
    Gillian DuVall ’99
    Eric Johnson ’99
    Jim Kalergis ’99
    Carmen Mulhern ’99
    Dawn O’Farrell ’99
    Amanda Rombach ’99
    Katharine Schreiner ’99
    Stephen Spotswood ’99
    Melissa Stevens ’99
    Annemarie Walsh ’99
    Debra Von Lunz ’99

  • Class of 2000

    Abby Cavaliere ’00
    Brigid Clevenger ’00
    Kelly Collison Mocella ’00
    Sarah Contos ’00
    Heather Culp ’00
    Lindsey Douglass ’00
    Susan Kalergis ’00
    Lindsay Krieg ’00
    Owen Mulhern ’00
    Sarah Pearce ’00
    Samantha Manzi Sagner ’00
    Heather Spurrier Culp ’00
    Josh Young ’00

  • Class of 2001

    Stacey Davis ’01
    Joel Haddock ’01
    Seth Miller Gabriel ’01
    Chris Mocella ’01
    Kristen O’Neil ’01

  • Class of 2002

    Kate Dowling ’02
    Melissa Farnum ’02
    Tamanya Garza ’02
    Katie Kolacki ’02
    Jill Kroos ’02
    Rielle Miller Gabriel ’02
    Jessie Spotswood ’02
    Hilary Valenstein ’02

  • Class of 2003

    Jill Coste ’03
    Emily Hartman ’03
    Laura Schoen ’03
    Heather Russell ’03

  • Class of 2004

    Greg Adams ’04
    Andy Adkins ’04
    Jennifer Anderson ’04
    Elizabeth Bauer ’04
    Amy Bloomberg ’04
    Kevin Brotzman ’04
    Katie Cox ’04
    Brendan Cunningham ’04
    Brian Desaulniers ’04
    Jayme Freeman ’04
    Shaina French ’04
    Tara Kunkle ’04
    Diana Martin ’04
    Natalie McCulloch ’04
    Michael Meagher ’04
    Sarah Middleton ’04
    Jennifer Nesaw ’04
    Greg Ordile ’04
    Tara Polson ’04
    Lindsay Pollock ’04
    Leah Reese ’04
    Bryan Seward ’04
    Dawn Seward ’04
    Charles Sikorski ’04
    Pamela Soto ’04
    Emily Zychowicz ’04

  • Class of 2005

    John Beck ’05
    Sarah Curnoles ’05
    Molly Williams Fitzgibbons ’05
    Rebekah Hardy ’05
    Mathew Muenster ’05

  • Class of 2006

    Cynthia Adams ’06
    Nina Burton ’06
    Bridge Desaulniers ’06
    Dylon Gish ’06
    Elizabeth Jenkins ’06
    Carol Landis ’06
    Julianne Meagher ’06
    Theresa Soley ’06
    Kelsey Taylor ’06

  • Class of 2007

    Molly Crumbley ’07
    Heather Noble ’07
    Brandon Righi ’07
    Caroline Trossbach ’07

  • Class of 2008

    Carimanda Baynard ’08
    Marielle Eaton ’08
    Peaches Hawn ’08
    Tia Holley ’08
    Shelley Holtmann ’08
    Lindsay Lusby ’08
    Courtney Marin ’08
    Briana Moulton ’08
    Cathy Naundorf ’08
    Jacqueline Olt ’08
    Carlo Razuri ’08
    Katherine Righi ’08
    Aundra Weissert ’08

  • Class of 2009

    Oliver Barnyak ’09
    Katie Blaha ’09
    Gillian Bourassa ’09
    Samantha Bulkilvish ’09
    Lydia Bull ’09
    Cody Griffith ’09
    Allison Jones ’09
    Keri Kiewra ’09
    Carol Lemon ’09
    Becky Streaker Lowder ’09
    Lindsay Manoogian ’09
    Seth Olson ’09
    Nicole Rousseau ’09
    Jessica Smith ’09

  • Class of 2010

    Andrew Hale ’10
    Laura Reiter ’10
    Ken Searles ’10
    Emily Kate Smith ’10
    Lindsay Stewart ’10

  • Class of 2011

    Kathleen Bromelow ’11
    Brittany Dunbar ’11
    Latoya Gatewood-Young ’11
    Mandy Moore ’11
    Mike Powell ’11

  • Class of 2012

    Michael Drake ’12
    Charles Hilberg ’12
    Jennifer Newman ’12
    Jesse Schaefer ’12

  • Class of 2013

    Jonathan Buddenbohn ’13
    Danielle Clark ’13
    Stephanie Haddock ’13
    Jenny Lee ’13
    Nina Sharp ’13
    Kimberly Zepeda ’13

  • Class of 2014

    Brett Nicholson ’14