Washington Signature
[ Search and Navigation ]   [ View Full Site ]

Alumni

Inductees (Induction Year)

Inductees Listed By Year Of Induction

1981

Doris Thistle Bell ‘50
Alva Burton Burris ‘00
John James Carroll ‘27
John J. Cavanaugh ‘28
J. Thomas Kibler, Coach
Fred W. Dumschott ‘27
D’arcy Flowers ‘25
Edward Felix Keenan ‘25
William Beck Nicholson ‘36
Charles F. Norris, 28
Frederick Reinhold ‘34
Thomas Reeder Spedden ‘25

1982

Edward L. Athey ‘47
Charles Branch Clark ‘34
Stanley B. Giraitis ‘30
Alwood Curt Gordy ‘23
Michael Kardash ‘41
Stanley G. Robins ‘21
Nicholas J. Scallion ‘52
Joseph Seivold ‘58
Basil Tully ‘39
Ellery J. Ward ‘36
Leland Ray Wood ‘51
H. Gibbons Young ‘38

1983

Henry W. Carrington ‘27
John Addis Copple ‘40
Agostino M. Dimaggio ‘60
Thomas J. Finnegan ‘65
Kenneth Edwin Howard ‘52
John Douglas Howard ‘56
Robert Bruce Jaeger ‘66
John Jennings ‘59
James A. Stevens, Jr. ‘43
Lewis A. Yerkes ‘45
Alexander Zebrowski, Jr. ‘39

1984

Charles Richard Berry ‘36
Frank Willard Brower, Jr. ‘51
William Joseph Burk ‘30
Richard Bazil Callahan ‘60
George Carrington ‘29
George Leo Ekaitis, Coach
Robert Lewis Everett ‘40
John Frederick Grim ‘53
Frank Samele ‘44
Herbert Francis Usilton ‘16

1985

Charles Brandenburg, Jr. ‘50
Raymond A. Dudderar ‘42
Howard F. Griffin ‘30
Donaldson N. Kelly, Coach
Edward S. Mcmahan ‘39
Vincent D. Rudolph ‘66
Harry S. Russell ‘26
William R. Russell, Jr. ‘53
Daniel W. Samele ‘53
Frederick W. Schroeter ‘47
John M. Wilson ‘53

1986

Lambert E. Coakley ‘49
Charles E. Fetter ‘41
Leon D. Horowitz ‘38
Raymond J. Kilby ‘39
Jean Harshaw Lesko ‘37
John M. Lord ‘35
Maurice L. Rayme ‘31
Oliver E. Robinson, Jr. ‘32
Ronald C. Sisk ‘56
William B. Usilton ‘29

1987

John Calvin Bankert ‘25
Lee Martin Curry ‘61
Ellis C. Dwyer ‘35
Turner Birch Hastings ‘48
Dorsey Cook Rudolph ‘62
John Patrick Sloan ‘66
Louis J. Thibodeau ‘12
Hobart Hastings Tignor ‘36

1988

Albert W. Bilancioni ‘36
Mark W. Diashyn ‘60
Dr. A. C. Dick, Special
Mortimer V. Lenane ‘60
David H. Marshall ‘88
Howard H. Neubert ‘40
Daniel N. Scharf ‘76
Marvin M. Smith ‘67
Douglas S. Tilley ‘54

1989

Donald M. Chatellier, Special
Joseph Frank Ingarra ‘52
Allen Rayfield Kirby ‘42
Clayton John Mcgran ‘26
William Arnold Smith ‘40

1990

Lewis Thomas Jacobs ‘29
Harry F. Kabernagel ‘51
John W. Selby ‘41
Dr. Henry G. Simpers, Special
William N. Williams ‘76

1991

Jennifer A. Butler ‘79
J. Warren Carey ‘33
James G. Chalfant ‘67
H. Hurtt Deringer ‘59
Allan D. Eisel ‘66
Richard Monroe Gamber ‘34
Elton Louis Wilmot ‘38

1992

John Edward Fitzgerald ‘33
Robert V. Shriver ‘73
Homer Smoot ‘97
Joseph M. Wilson ‘79

1993

William S. Bonnet ‘52
John Caldwell Cheek ‘77
Edward Nathaniel Evans ‘36
Cynthia Ann P. Mullinix ‘78
Joseph Edwin Phillips ‘31

1994

Milton L. Hubbard ‘50
Norman Phillips ‘60
F. Stanley Porter ‘12
Arnold Sten ‘58
Edward Leon Stevens ‘31
C. Howard Tilley ‘50

1995

Louis L. Goldstein ‘35
Gregory Lane ‘74
Lloyd H. Pearson ‘16
Ramond F. Sutton, Jr. ‘50

1996

Troy F. Biddle ‘15
Robert A. Bragg ‘59
George A. Bratt, Jr. ‘21
William Floyd Brown ‘18
Roland T. Larrimore ‘62
Bryan L. Matthews ‘75
Howard K. Plummer ‘32
James D. Twilley ‘51

1997

John P. Bergen ‘55
George L. Buckless ‘69
Robert Barry Drew ‘70
Penny J. Fall, Special
Michael J. Fiore ‘26
Wilbert A. Huffman ‘38
Kenneth W. Sullivan ‘52
Joseph A. Sutton ‘48
John Jack Townsend ‘02
David Tilden Zearfoss ‘95

1998

Paul M. Brown ‘74
Raymond V. Frampton ‘17
Richard B. Grieves ‘83
Gorton Parker Lindsay ‘78
Robert W. Lipsitz ‘54
Michael Steven Raynor ‘73
Roger Lee Smoot ‘27

1999

Howard L. Dopson ‘30
Charles B. Hoffman, Jr. ‘50
Geoffrey Kurtzman ‘77
Robert F. Pritzlaff, Jr. ‘65
Andrew Taibl
Frederick R. Wallace ‘17

2000

Kurt Edward Keller ‘86
Lloyd Lennox Larmore ‘16
Carl Edward Ortman ‘67
George Allan Reddish ‘66
Ricky Lewis Sowell ‘86

2001

Carol Reece Albright ‘90
Mackey Metcalfe Dutton ‘51
Richard Clint Evans ‘78
Frank Charles Ogens ‘72
Betsy Beard Stillings ‘84

2002

Steve Beville ‘85
Joseph G. Bremer ‘41
Tracy Peel Coutts ‘92
Larry Gewer ‘91
Michael Timothy Keehan ‘90
Robert F. Lord Jr. ‘62
John C. Nostrant ‘86

2003

Kathleen Carroll Basso ‘92
Sarah Preston Coste ‘91
Alejandro Hernandez ‘88
Tim Hormes ‘90
Jeff Kauffman ‘84
Mark Madden ‘69
Herbert Moore ‘59
Christopher A. Rosfelder ‘89
Richard L. Tattersall ‘50
Matthew L. Wilson ‘89

2004

Douglas R. Byrne ‘79
Claudio Gonzalez ‘87
Roy C. Henderson ‘58
Peter Jenkins ‘82
Joseph H. Mclain ‘37
Theodore “Tony” Parker ‘64
Tamara Tiehel Stedman ‘86

2005

Gregory R. Baker ‘85
Peter L. Boggs ‘72
Dorsey Hutton Bramble ‘74
Mareen L. Duvall ‘62
Robert J. Martino ‘90
David H. Marshall ‘88
Robert L. Reck ‘63
Frederick N. Wyman ‘85

2006

Andrew A. Bauer ‘89
Lewis E. Buckley ‘55
Kimberly D. Lessard (Special)
Scott Flippin Read ‘91
Ronald K. Regan, Jr. ‘69
John Santulli, Jr. ‘53

2007

David J. Svec ‘66
Donna White Wolk ‘91
Keith Whiteford ‘94
Larry Boehm ‘86
Pam Loughman ‘87
Peter Maller ‘87
Timothy Gray ‘86
Vincent J. Filliben, Jr. ‘82

2008

Robert Appleby ‘54
Pam Hendrickson ‘94
Damian Polla ‘97
Eric Stoll ‘74
Eboni Taylor ‘97

2009

Michael Bishop ‘93
David Cola ‘95
Monica Blanco del Prado ‘90
Alberto Diaz ‘94
Thomas Eliason ‘42
Vincent Gasior ‘86
David Hilliard ‘87
Elizabeth Matthews ‘90
Scott Quinn ‘97
Joseph Szymanski ‘56

2010

Terry Corcoran
Jay Elliott ‘75
Anabel Flores ‘98
Vincent Gasior ‘86
Richard Phoebus ‘89
Angel Prado ‘99
David Slomkowski ‘92
Sarah Sobon ‘98
Andrew Taibl ‘99

2011

Benjamin A. Harris ‘98
Amanda M. T. Paré
John R. Parker ‘55
Paulina Sierra Samano ‘97
Danielle J. Sullivan ‘98