Washington Signature
[ Search and Navigation ]   [ View Full Site ]

Alumni

Alumni Award Winners

For over 60 years we have recognized outstanding Washington College alumni with awards presented on behalf of the Alumni Association. 

Begun in 1952, the Alumni Citation was created as a means of formally identifying and recognizing outstanding alumni. The citation is the highest honor the Alumni Association can bestow upon its members and is presented to an alumnus/a who has made a significant contribution to, or accomplishment in his or her field of endeavor or in community or public service. 

Begun in 1986 as a means of formally identifying and recognizing dedicated alumni, the Alumni Service Award is given annually to an alumnus/a who has given outstanding and continued support to the College. Recipients have enthusiastically participated in the life of Washington College through personal involvement on leadership committees, association with the student body and engagement of fellow alumni. Their selfless commitment of time and talent has been augmented by their willingness to enhance the financial welfare of the College. 

Established in 2009, the Alumni Horizon Ribbon Award was created as a means of formally identifying and recognizing outstanding recent alumni of the past 15 years. The award is given to an alumnus/a who has demonstrated outstanding leadership, service or scholarship in a particular area. 

Nominate an Alumnus for an Award

Awards Nomination Form

Past Recipients

Alumni Citation  

(return to top of page)

2013
H. Louise Amick 1969 - Education Thomas C. Crouse, Jr. 1959 - Finance  
2012
Harris Whitbeck 1987-  Journalism and Television Broadcasting    
2011
James P. Bonsack 1953 - Chemistry Kenneth M. Merz, Jr. 1981 - Chemistry  
2010
Dean G. Skelos 1970 - Legislation
2009
Zung T. Nguyen 1977 - Finance
2008
Victoria Hagan 1983 - Interior Design
2007
Thomas L. Bortmes 1973 - National Security
2006
Jean-Francois Seznec 1970 - International Affairs
2005
Marcia Invernizzi 1972 - Education
2004
Susan Dunning Matthews 1972 - Music
2003
Roy P. Ans, MD 1963 - Medicine
2002
Terumi Kohwi Shigematsu 1971 - Science
2001
Kevin Noblet 1975 - Journalism Tammy Tiehel Stedman 1986 - Drama  
2000
RoseMary Hatem Bonsack MD 1955 – Medicine & Public Service
1999
Richard E. Holstein DMD 1968 - Public Service Richard H. Smith, Jr. 1966 – Chemistry  
1998
John A. Conkling 1965 - Science Agnes Zaffere Orban 1941 - Education  
1997
Karen A. Johnson MD 1968 - Medicine
1996
David J. Litrenta MD 1958 - Medicine Ralph Snyderman MD 1961 - Medicine (awarded at February convocation)  
1995
T. Christopher Ely 1970 - Public Service
1994
J. Michael Ludden 1973 - Journalism Peter D. Turchi 1983 - Creative Writing  
1993
William R. Russell, Jr. 1953 - Real Estate Management & Financial Affairs
1992
Barbara Delaney Turk 1955 - Mental Health
1991
M. Douglass Gates 1959 - Public Service R. Ford Schumann, Jr. 1973 - Public Service  
1990
Rodgers T. Smith 1955 - Education & Citizenship John W. Williams, Jr. 1943 - Cooperative Leadership  
1989
Dean S. Ferris 1967 - Business Linda Hamilton 1978 - Theater Arts  
1988
Elizabeth Sutton Duvall 1930 - Civic Affairs F. Spencer Robinson 1943 - Public Service  
1987
Joseph J. Longobardi 1952 - Jurisprudence Harry C. Rhodes 1935 - Education  
1986
John D. Howard 1956 - Education William Kennon Perrin 1931 - Public Service  
1985
William E. Dulin 1947 - Scientific Research W. Rowland Taylor 1940 - Environmental Science  
1984
C. Lawrence Brandenburg, Jr. D.D.S. 1950 - Public Service Gilbert V. Byron 1923 - Literature  
1983
George B. Rasin, Jr. 1937 - Jurisprudence Maurice L. Rayme 1931 - Public Service  
1982
Jack R. Schroeder 1958 - Art and Illustration
1981
Owen Anderson 1940 - Science and Education William D. Geitz 1950 - Chemistry and Business  
1980
Fred W. Dumschott 1927 - Education
1979
Bernard Mitchell 1956 - Business Rebecca Neal Brown Owens 1925 - Community Service  
1978
Mary Lou Bartram 1948 - Corrections Hubert Ryan 1933 - Community Service  
1977
Charles B. Clark 1934 - Education James C. Jones 1947 - Business Management  
1976
Laurence Yourtee 1937 - Education
1975
Alfred W. Reddish 1937 - Business Management Nathan Schnaper M.D. 1940 - Medicine  
1974
William W. Thompson 1938 - Aerospace Medicine
1973
Frank Macielag 1948 - Business Management
1972
Edward L. Athey 1947 - Athletics William G. Duvall 1930 - Labor Relations  
1971
J. Warren Carey 1933 - Business Management Bernard Dubin 1931 - Jurisprudence  
1970
Joseph H. McLain 1937 - Science and Higher Education Graham W. Watt 1949 - City Management  
1969
Marvin H. Smith 1937 - Law John A. Wagner, M.D. 1934 - Medicine  
1968
Theodore Kurze, M.D. 1943 - Medicine Joseph M. O’Farrell 1934 - Thoroughbred Racing and Breeding  
1967
J. Lewin Burris 1912 - Public Service
1966
Francis H. Bratton 1937 - Chemistry Edwin T. Luckey 1931 - Fine Arts  
1965
Henry F. Maguire M.D. 1942 - Medicine
1964
Mary Farr Heeg 1933 - Nursing Stanley B. Giraitis 1930 - Sales Stanley G. Robbins 1921 - Law
David H. Wallace 1935 - Science Earl T. Willis 1931 - Education  
1963
Robert K. Crane 1942- Chemistry
1962
Paul Pippin 1934 - Architecture Thomas Reeder Spedden 1917 - Business  
1961
John H. Coppage 1915 - Public Service George deSocio 1935 - Electrical Engineering Albert P. Giraitis 1934 - Chemistry
William B. Johnson 1940 - Business    
1960
Henry T. Hollingsworth 1918 - Education T. H. Owen Knight 1925 - Education Ernest J. Langham M.D. 1923 - Medicine
William A. McAdams 1940 - Health, Physics Joseph Messick, M.D. 1923 - Medicine  
1959
Walter T. Morris, Jr. 1929 - Agriculture Benjamin Vandervoort 1938 - Military Paul J. Wilkinson 1931 - Law
1958
J. Stuart Galloway 1917 - Law Edgar A. McGinnes 1918 - Government Service  
1957
George F. Carrington 1929 - Athletics J. Milton Noble 1933 - Business Louis Thibodeau 1912 - Education
Mason Trupp M.D. 1933 – Medicine    
1956
W. Howard Corddry 1908 - Engineering Rodney Crowther 1918 - Journalism Melvin B. Davis M.D. 1928 - Medicine
C. Edward Duffy 1924 - Law Maude O. Hickman 1900 - Civic Affairs  
1955
Wendell D. Allen 1931 - Law G. Francis Beaven 1925 - Science J. Willard Davis 1915 - Education
Jacob D. Rieger 1928 - Civic Affairs Wesley L. Sadler 1935 - Religion  
1954
Joseph H. Freedman 1936 - Religion George W. Powell 1902 - Business Howard B.Owens 1931 - Education
Pearl Griffin Stewart 1905 - Civic Affairs Norwood W. Voss M.D. 1908 - Medicine  
1953
Wade G. Bounds 1922 - Business Norman S. Dudley M.D. 1898 - Medicine Louis L. Goldstein 1935 - Government
William B. Nicholson 1936 - Athletics Ida Deane Plummer 1899 - Education George T. Pratt 1936 - Education
Phillip J. Wingate 1933 - Science    
1952
J. Jerome Frampton, Jr. 1929 - Public Service William Robert Huey 1908 - Banking R. Loran Langsdale 1910 - Business
Mary Grace Riggin 1908 - Education William Allan Robinson 1930 - Engineering William Houston Toulson M. D. 1908 - Medicine
Fred R. Wallace 1917 - Athletics B. Blackiston Wroth 1908 - Education  
 

 

Alumni Service Award  

(return to top of page)

2013
Peter D. Maller ’90 John A. Conkling ’65  
2012
Charles Covington 1956
2011
Kevin O’Keefe 1974 
2010
George L. Buckless, Jr. 1969
2009
Holt (Jay) Marchant 1963
2008
Barbara Townsend Cromwell 1955
2007
Karen A. Johnson 1968
2006
William Russell 1956
2005
Charles Waesche 1953
2004
Edward M. Athey 1967
Harry Rhodes 1935
2003
Thomas C. Crouse, Jr. 1959
2002
Robert N. Cleaver 1958
2001
Trams Hollingsworth 1975
2000
Mackey Metcalf Dutton 1951
1999
Philip J. Wingate 1933
1998
Clare S. (Pat) Ingersoll 1971
1997
William B. Johnson 1940
1996
Anne E. Burris 1948
1995
Ann Hollingsworth McLain 1940
1994
Ralph R. Thornton 1940
1993
Elizabeth R. Thibodeau 1936
1992
Edward L. Athey 1947
1991
Betty Brown Casey 1947
1990
Dorothy Woodall Myers 1924
1989
Louis L. Goldstein 1935
1988
Charles B. Clark 1934
1987
Hilda Ott Micari 1938
1986
Alexander G. (Sandy) Jones 1951
 
Horizon Ribbon Award  

(return to top of page)

2013
William J. Burke 2000 - Agricultural Economics    
2012
Karen DiLossi 1998 - Theatre Tim Tawney 1998 - Aerospace  
2011
Rebecca Corbin Loree 2000 - Business and Market Analysis
2010
Matthew P. Mullin 1996 - Environmental Science
2009
Stephen K. Spotswood 1999 – Play Writing